سفر به ماسوله

بسم الله.

سفر ماسوله گیلان طبیعت

رفتیم به ماسوله ؛ آنجایی که پشت‏بام هر خانه حیاط خانه بالایی است. رفتیم به آنجا که قطعه‎ای از بهشت زمین است. همه جای ایران قطعه‏ای از بهشت زمین و سرای من است. رفتیم تا ببینیم طبیعت خداوندی را. رفتیم تا بنگریم هوش بشری را. آن بناها و معماری خاص و سنتی که وِیژه مردمان خوب شهرک ماسوله از توابع فومن در استان گیلان است.
روستای تاریخی ماسوله با قریب به یک هزار سال قدمت، در ۵۵ کیلومتری شهرستان رشت در استان گیلان و در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن قرار دارد و از غرب به خلخال، از شمال به ماسال و از جنوب به تارم علیا محدود است.
این شهرک، آمیزه ای از فرهنگ های سه گانه طالش، ترکی و گیلکی و طبیعت های سه گانه جنگلی، مرتعی و کوهستانی است و همین نکته فرهنگ و تمدن خاصی را به وجود آورده که اولین نمایه کالبدی آن، شهرسازی و معماری خاص ماسوله است.
با این همه شهرت و محبوبیت، روستای قدیم شهرک شده ماسوله در میان پنج شهر و روستای شگفت انگیز تاریخی، زبان‏زد خاص و عام است.
این شهر تاریخی، در طول عمر هزار ساله خود، در هماهنگی خارق العاده میان انسان و طبیعت. نمونه شاخصی به شمار می آید.

این بار همراه با گروه خوب دیدار و صدالبته به همت بروبچه‏های خوب و با صفای پایکاه عکس چیلیک، میهمان مردمان با صفای ماسوله شدیم و نیمروزی را با شوق لحظه‏های دیدن و رفتن به آستانه آیه‏های الهی با آنان زندگی کردیم و از محبت گفتیم.
از آن پیرزن خوب و مهربون که چین و چروک‏های جای گرفته در سیمایش دل ما را با خود به آینده برد. از آن گلدان‏های شمعدانی که آذین پنجره‏های عاشقی هر کاشانه‏ای بود. از آن پیرمرد باصفایی که ما را مدیون کرد هر ثبت لحظه‏ای برابر با خرید اجباری است و آن مردمان دیگر و آن گربه‏های بازیگوش و مرغ‎‏ها و خروس‏های دونده که با هر حرکت ما لختی به این سو و آن سو می‏جهیدند. و تشکر ویژه از بچه‏های خوب چیلیک که در این سفر مرا تحمل کردند و به ما یاد دادند زندگی و شوق لحظه‏های با هم بودن را ...

<<برای دیدن نوزده عکس دیگر از ماسوله اینجا را کلیک کنید>>

چهاردهمین تور عکاسی چیلیک در شهرک ماسوله برگزار شد

/ 16 نظر / 54 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الهام

« سلام قولا من رب رحیم» شما چگونه نعمت ها را می شناسید؟ نازد به خودش خدا که حيدر دارد / درياي فضائلي مطهر دارد همتاي علي نخواهد آمد والله / صد بار اگر کعبه ترک بردارد عيد غدير خم مبارک باد [گل]

salam aksaye jalebi bood,beroozam

http://www.shahedmag.com/ppdf/5237/p0523700360881-63U3W.pdf

25کیلو

امام رضا علیه السلام: الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه امیرالمومنین و الائمه سلام الله علیهم ستایش مخصوص خداوندی که ما را از پیوستگان به ولایت امیرالمومنین و امامان علیهم السلام قرار داد عید سعید غدیر روز اکمال دین و اتمام نعمت های الهی بر شیفتگان ولایت و عدالت مبارک باد

دانشجو

اعترافات گروه تروریستی برای جنایت در 16 آذر + فیلم : http://daneshjoo-news.persianblog.ir/post/742

عقیق

سلام قسم به جان تو اى عشق اى تمامى هست‏ كه هست هستى ما از خم غدير تو مست عيد غدير بر شما و خانواده گرامی مبارك باد [گل]

یوناس

سلام آقا شهاب من شديداً به عكس و عكاسي علاقه مندم ولي نميدونم از كجا شروع كنم چيكار كنم خودم كارمندم ولي هر چي وقت گير بيارم از تو اينترنت عكس جمع ميكنم موبايلم هم سوني اريكسونه يعني يه دوربين همراه نميدونم چطور ميتونم چند تا نمونه واستون بفرستم ،نظر بديد؟ ممنون از اينكه راهنمايي ميكنيد.

مرجان ابوالقاسمی

سلام و درود برشما. شرمنده من تازه متوجه شدم سایت دارید وگرنه زودتر مزاحم میشدم .عکساتون رو دیدم عالی بود.خوش باشید.