شب‏های پرفضیلت قدر

بسم الله.

شب‏های قدر

 

"قدر" در لغت به معناى اندازه و اندازه‏گیرى است. تقدیر نیز به معناى اندازه‏گیرى و تعیین است. اما معناى اصطلاحى قدر، عبارت است از ویژگى هستى و وجود هر چیز و چگونگى آفرینش آن به عبارت دیگر، اندازه و محدوده وجودى هر چیز، "قدر" نام دارد.

خداوند متعال، شبی از شب‏های پرفضیلت رمضان را وقت تقدیر و اندازه‏گیری اعمال بنده‏های خود قرار داده و از شب‌های مقدس و متبرک اسلامی است. خداوند در قرآن مجید نیز از آن به بزرگی یاد کرده و سوره‌ای نیز به نام "سوره قدر" نازل فرموده است.
در تمام سال، شبی به خوبی و فضیلت شب قدر نمی‌رسد. این شب شب نزول قرآن، شب فرود آمدن ملائکه و ارواح پاک و طیبه نیز نام گرفته است.
عبادت در شب قدر برتر از عبادت هزار ماه است. در این شب، مقدرات یک سال انسان‌ها و روزی‌ها، عمرها و امور دیگر مشخص می‌شود.
ملائکه در این شب بر زمین فرود می‌آیند، نزد امام زمان "عجل الله" می‌روند و آنچه را برای بندگان مقدر شده بر ایشان عرضه می‌دارند.

امام باقر "علیه السلام" مى‏فرماید: "انه ینزل فى لیلة القدر الى ولى الامر تفسیر الامور سنةً سنةً، یؤمر فى امر نفسه بکذا و کذا و فى امر الناس بکذا و کذا؛ در شب قدر به‏ ولى امر (امام هر زمان) تفسیر کارها و حوادث نازل مى‏شود و وى درباره خویش و دیگر مردمان مأمور به دستورهایى مى‏شود."
شب‌زنده‌داری و تلاوت قرآن و مناجات و عبادت در این شب، بسیار توصیه و تأکید شده است.
در بعضی از تفاسیر آمده است که روزی پیامبر اکرم "صلوات الله" فرمود: "یکی از بنی اسرائیل لباس جنگ پوشید و هزار ماه (هشتاد سال) از تن بیرون نیاورد و پیوسته مشغول یا آماده جهاد فی سبیل الله بود."
یاران پیامبر تعجب کردند و آرزو کردند چنین فضیلت و افتخاری برای آنها نیز میسر شود؛ در این هنگام بود که سوره قدر نازل شد و بیان شد که "شب قدر از هزار ماه عبادت و جهاد برتر است."

خدایا به شب‏های عزیز قدر گناهان همگی ما را ببخش و به نیازمندان امروز سیل زده پاکستان و زلزله زده استان سمنان لباس عافیت و از سفره جود و کرم خودت سرپناه و طعام طیب عنایت کن.

/ 24 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
طهورا

دعوتید به یک ضیافت http://y-h.blogfa.com ما را هم دعا کنید

IrKing

سلام.وبلاگ خوبي داري.به ما هم يه سري بزنيد و اگر خواستين با تبادل لينك هم موافقت مي كنيم. http://irking.ir/

جنجال یک سکوت

دعوتید به یک ضیافت... وبلاگ جنجال یک سکوت منتظر لبیک شماست...!

سلام اخوی... تقبل الله...برای نردبان شکسته ی دل ما دو تا هم دعا کن تو این شب ها...

درجه عشق

آشکار کننده ميزان عشق بر اساس حرارت بدن شما مي خواي بدوني درجه حرارت عشقت چه قدر؟ بدو بدو بيا تا بهت بگم [قلب][قلب][گل]

بچه مثبت

با سلام اگر تمایل داشتید وبلاگ ما را با عنوان «جوان امروز»لینک کنید.

نقدنيوز

دعوت به حضور در انتفاضه سايبري براي شركت در اين طرح به آدرس زير مراجعه كنيد www.naghdnews.com

رها

گر دلتان لرزید، بغضتان ترکید، یکی اینجاست، محتاج دعاست. سلام آپم[گل]

انا مظلوم

انا مظلوم سلام عليه غاصبان مال وناموس فلسطينيان راهپيمايي كرديد خدا قبول كند براي غاصبان داخلي چه كار مي كنيد؟؟؟؟؟؟؟ shoraih.parsiblog.com