جوان ایرانی! چرا؟!

بله متأسفانه متوجه شدم عکسی از بنده در مراسم تعمیم (عمامه گذاری) طلاب حوزه علمیه امام رضا (ع) تهران که در شب میلاد ثامن الائمه در سال 88 عکاسی کردم بدون در نظر گرفتن حق و حقوق، حتی بدون اجازه شفاهی از حقیر از روی وبلاگم "عکاس مسلمان" جهت تبلیغات بخش طلبه جوان جشنواره ملی جوان ایرانی استفاده شده است. نمی‏دانید آن شب برای گرفتن آن عکس چه زحمتی کشیدم تا گُل و ثمره آن همه فریم عکاسی شد این عکس. که دست آخر هم اینگونه از آن در تبلیغات استفاده شود.

سادگی از ماست که عکس‏هایمان را براحتی و بدون واترمارک در درون وبلاگ گذاشته تا هرکس از راه می‏رسد بدون ذکر نام عکاس آنرا بنوعی در کار خود استفاده کند. یکی طرح میزند، یکی قسمتی از عکس را بریده و روی آن هزار مدل فیلتر فتوشاپی می‏دهد و سایت‏های قارچی خبری بیایند از روی وبلاگم عکس را بردارند و دور عکس را حذف کنند و تیتر بزنند "عمامه و گل سرخ".

در انتظار معمم شدن؛ "عمامه و گل سرخ"

در ضمن خودم را هم خیلی عکاس با سابقه و حرفه‏ای قلمداد نمی‏کنم و فکر نکنید مغرور و خودخواه هستم. اما سال‏هاست کار عکاسی خبری می‏کنم و برای هنر عکاسی خودم و دیگران هم ارزش قائلم.

حقیر بعنوان یک عکاس ایرانی و مسلمان شیعه انتظار خاصی ندارم. دوستان عکاس دیگرم هم انتظار خاصی ندارند. انتظار ما عکاسان گرفتن پول و مبالغ زیاد در قبال استفاده از عکسهایمان نیست. فکر می‏کنید اگر برای استفاده این عکس با من تماس گرفته می‏شد تقاضای وجوه نقدی زیاد می‏کردم؟! خیر اینطور نیست. بلکه فقط از تماس گیرنده خواهش میکردم در پوسترها و یا در قسمتی از کار نام عکاس را قید کنید! آیا این تقاضای زیادی است؟ توقع زیادی است؟ اینکه فقط یک قسمتی ذکری از نام عکاس بشود تا حقوق و ماکلیت معنوی عکاس حفظ شود؟! این توقع بیجایی است؟ واقعاً چرا نباید در ایران اسلامی ما حقوق معنوی حفظ شود؟!!! چرا؟ گفتن این نکته هم خالی از لطف نیست که بارها اتفاق افتاده روزنامه‏ها بدون ذکر نام عکاس عکسی را چاپ کرده‏اند و تذکر گرفته‏اند و خوشبختانه چندسالی است که این تذکرات باعث شده تا مطبوعات حقوق عکاسان را در ثبت نام عکاس کنار عکس وی در نظر بگیرند.

چاپ تبلیغات بخش طلبه جوان در روزنامه ایران

حتما می‏گویید چرا بعد از این همه مدت تبلیغات به فکر نامه نوشتن افتادم. زیرا که در پی اقدامات قانونی از طریق "انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ایران" بودم. و صدالبته از طرق قوانین صنفی و حقوقی این انجمن می‏تواند از حقوق پایمال شده عکاسان دفاع کند. و... اما با خودم گفتم چرا تابحال موضوع را با دبیران جشنواره مطرح نکردم تا شاید از طریق بهتری پیگیری شود. می‏دانم حالا هم که کار از کار گذشته و من دیر اقدام به این نامه نکاری کردم. ولی خب گفتم با این وجود گله‏گذاریم را اول با شما داشته باشم تا شاید از پیگیری حقوقی صرف‏نظر کنم.

باور کنید دوست‏داشتم بعنوان یک عکاس جوان 27 ساله ایران اسلامی در این جشنواره و در بخش رسانه شرکت کنم، اما دیدم این جشنواره اینطوری مالکیت معنوی مرا نادیده گرفته، اگر عکس و عکس‏هایی ارسال کنم چه خواهد شد؟! بهمین لحاظ چون نمیدانم چه شرایطی پیش خواهد آمد منصرف شدم.

منتظر پاسختان هستم.

امید که این جشنواره در خور شأن میلیون‏ها جوان پاک ایرانی باشد.

حق نگهدارتان

 سید شهاب الدین واجدی . عکاس مسلمان

http://akkasemosalman.persianblog.ir

Shahabvajedi@gmail.com

/ 62 نظر / 208 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کمیل

بسم الله "عجب حکایتی ست حکایت این دل!" به روزم و مشتاق دیدار! التماس دعا یا علی

م باران

سلام وب بسیار زیبایی دارید. لینکتان کردم

مصطفی معراجی

سلام رفیق. کارهای قشنگی داری. مخصوصا که زومت روی موضوعات مذهبی هست. برات بهترین ها رو آرزو دارم.

مصطفی معراجی

اینم اون یکی وبلاگم هست. دوست داشتی سر بزن خوشحال میشم نظراتت رو بدونم. مخصوصا که بیشتر کارهاش در حیطه مسائل مذهبی هست. موفق باشی

سيد سعيد

عكس بسيار زيباي بود اما خودمونيم خند ه بسيار جالبي بود..... كارتون درسته برادر زند باشي ارادتمند شما سيد

ن

حتماً شرع اجازه داده است. من و شما که سر از کار دین در نمیآوریم.

دین

ما رو گرفتی؟

زهرا

سلام درست میگین..باید اجازه میگرفتن...واقعا جای تاسف داره..کاش اجازه می گرفتن.. من از این عکستون واقعا لدت بردم یا علی

تخریبچی مجازی

با سلام عزیز تخریبچی مجازی با قدرتی مضاعف برگشت تخریبچی مجازی با قدرتی مضاعف برگشت تخریبچی مجازی با قدرتی مضاعف برگشت پساز مسدود سازی توسط بلاگفا تشکر ازلطف شما و تمام عزیزانی که در این مدت از بنده ی حقیر حمایت کردیید/ من دیگه سایتم راه اندازی شد بی زحمت لوگو یا پیوند را به ادرس سایت من تغییر دهید/ www.takhribchimajazi.ir